Изключително щастливи сме да съобщим, че след близо десетгодишно сътрудничество с Центъра Жорж Помпиду, Париж, комисията по придобиване на Центъра прие дарението на три мащабни произведения на съвременни български автори:

Корекции (кратка версия)“, 1996-1998, видео инсталация на Rassim®-Красимир Кръстев (р. 1972 г.), с дарител Елена Цвяткова

„Trouble is Always Double“, 1997-2015, инсталация на Правдолюб Иванов (р. 1964 г.), с дарител Галерия Sarieva, Пловдив/София

„Сертификат за автентичност“, 2015, инсталация на Иван Мудов (р. 1975 г.), с дарител Илинка Чергарова, Галерия L.I.N.K., София

Дарението е резултат от проекта на от Фондация „Българско изкуство и култура“, която организира проучване и изготви предложение за дарение на 40 произведения на 30 български съвременни автори.

Произведенията бяха представени и защитени пред комисия от куратора на Помпиду и директор на Библиотека Кандински – Никола Лиучи-Гутников. От българска страна проектът беше ръководен от изкуствоведът Десислава Димова.

Окончателния избор на произведенията бе направен от кураторите на Помпиду и одобрен на последна инстанция от Комисията по придобиванията на Центъра.

Националният музей за модерно изкуство към Центъра Жорж Помпиду, Париж е една от най-престижните колекции на съвременно и модерно изкуство в Европа и света. Музеят има публика от около 3 милиона посетители годишно. През септември 2025 Центърът Жорж Помпиду ще затвори за реновации до 2030 година.

Произведенията

Избраните произведения са емблематични не само за творчеството на своите автори, но и за най-динамичния период от историята на съвременното българско изкуство. Те засягат проблемите за идентичността – личностна и общностна, ролята на художника и стойността на изкуството в съвременния свят.

Rassim®-Красимир Кръстев

Корекции (кратка версия), 1996-1998

Видео 6 мин.

2 постера, печат върху хартия

210 cm x 90 cm

Произведенията на Rassim® – Красимир Кръстев разглеждат тялото като терен на политическите и социални промeни, потърпевш носител на идентичности.Инсталацията„Корекции“ (1996-98) проследява промените през които художникът преминава чрез бодибилдинг. Като своеобразен символ на Прехода, тялото се превръща в една подобрена, „рекламна“ версия на себе си. Не без значение, този процес е финансово подкрепен именно под формата му на изкуство, от френска културна институция (FRAC Montpelier).

Правдолюб Иванов
„Trouble is Always Double“, 1997-2015
Инсталация
282 х 120 х 165 см

В творчеството на Правдолюб Иванов предметите често материализират скритите конфликти на всекидневния живот, езика и визуалния свят. „Trouble is Always Double“ (1997-2015) e продължение на серия интерпретации от Правдолюб Иванов на идеологическата символика на флаговете. Базирана на по-ранна рисунка, инсталацията е осъществена близо 20 години по-късно, и изразява нееднозначността на идентичностите, скритите и не-толкова скрити обвързаности, както и дълбоките противоречия в основата на всяка развята като знаме идеология.

Иван Мудов

„Сертификат за автентичност“, 2015

Инсталация, вариращи размери

275 страници A4 и 1 ваучер 45×45 cm

печат върху хартия

„Сертификат за Автентичност“ (2015) на Иван Мудов, е коментар върху проблема за определянето на стойността в света на изкуството, който вдъхновява една голяма част от творчеството на художника. Инсталацията представлява страниците от макета на catalogue raisonné на художника, който проследява цялата му кариера. В продължение на една година, под формата на изложба, страниците са представяни в различни галерии и предложени за откупуване от публиката.  Тези страници които не успяват да намерят своя колекционер, остават извън каталога и в крайна сметка извън документираното творчество на автора.

Дарителите

Присъствието на тези три мащабни инсталации в колекцията на Националния музей за модерно изкуство към Центъра Жорж Помпиду, Париж, се осъществи благодарение на безценния жест на три български дарителки:

Елена Цвяткова е икономист по образование, със страст към изкуството, която я отвежда и към фотографията – завършва магистратура по фотография в НХА, София. Живее в град Попово и работи в успешен семеен бизнес, който включва производство на опаковки. Автор е на проекта My Cans – You Can, даващ възможност част от огромното количество метални кутии, които фирмата произвежда, да бъдат използвани като изразно средство от автори, работещи в разнообразни сфери на изкуството.

Веселина Сариева, Галерия Sarieva, Пловдив/София е една от най-активните и разпознаваеми фигури на съвременната българска арт сцена. Съосновател на Sarieva / Gallery (2004) и Фондация „Отворени изкуства“ (2007), тя е културен мениджър, куратор, колекционер, автор, инициатор и основател на множество международно успешни проекти и организации. Вече над 20 години работи активно за създаване на иновативни модели за подкрепа, представяне и развитие в областта на изкуството и културата.  Работата ѝ се превръща във важен фактор за артистичната сцена в страната и нейното представяне навън. Работи активно за професионалното развитие на частни колекции и за позиционирането на български автори в публични и частни колекции в България и Европа.

Илинка Чергарова, Галерия L.I.N.K., София. Илинка Чергарова е арт мениджър и колекционер на произведения на изкуството, базирана в София. Дейността й е насочена към популяризиране на съвременното изкуство и създаването на институционални партньорства. Тя е също експерт по идентификация на движими и недвижими културни ценности, и един от най-високо ценените реставратори на произведения на изкуството в България.  Член на експертния съвет към СГХГ. От 2009 ръководи Европейски и Национални проекти в областта на популяризиране и опазване на култура, изкуство и културното наследство. Основател е на новата галерия за съвременно изкуство L.I.N.K., която ще отвори врати през 2025 г. в София.

История на проекта

Дарението е резултат от близо десетгодишен процес на изграждане на професионален диалог с Центъра Помпиду, Париж, започнал още през 2016 година, с фокус върху българското съвременно изкуство. В този процес, по покана на изкуствоведът Десислава Димова, директор на Фондация „Българско изкуство и култура“, двама директори на Помпиду, заедно с куратори от Центъра, посетиха България за да се запознаят с българската сцена. Това бяха Бернар Блистен през 2018 година, заедно с кураторите Никола Лиучи-Гутников и Каролина Левандовска, и Ксавие Ре през 2023 година, отново с Никола Лиучи-Гутников.
 

Един от основните аспекти на проекта беше възможността за задълбочено проучване и запознаване на кураторите от Помпиду с българското изкуство в периода от 1960-те до днес – времева граница, припозната от много музеи като обхват на съвременното изкуство. От 2018 до 2023 г. кураторите от Помпиду разгледаха около 60 български художници от този период и се срещнаха с много изкуствоведи, куратори и специалисти, като това им позволи да определят линия на интерес спрямо съществуващата колекция на Помпиду и посоките на развитието на колекцията в момента. В последната фаза от проекта Фондацията предостави на Центъра предложение, състоящо се от 40 произведения на 30 съвременни български автори.

Дарението

Частното дарителство в сътрудничество с обществени институции беше специфичен фокус на инициативата. Проектът отвори врати и показа възможен път за подобни сътрудничества,  чрез които меценатите могат да допринасят, както за развитието на българската сцена, така и да участват в създаването на историята на изкуството в световен контекст.

През септември 2025 година Музеят за модерно и съвременно изкуство към Центъра Жорж Помпиду затваря за ремонт в продължение на пет години. Поради тази причина капацитетът му за съхраняване и представяне на колекциите му сега и в следващите години е силно ограничен. Въпреки това, приемането на произведения от предложеното дарение на съвременно българско изкуство, преди затварянето, бе сред приоритетите за колегите от Помпиду. С тези три произведения, които вече официално постъпиха в колекцията на музея, приключваме един дълъг етап от това сътрудничество. Поставяме началото на едно ново присъствие на българското съвременно изкуство по света и отворени възможности за последващи дарения и съвместни проекти – които занапред ще бъдат посрещнати с едно по-задълбочено познаване за българската художествена сцена.

Трите инсталации са първото мащабно присъствие на съвременно изкуство от България в Помпиду, дарено от български дарители. Те се присъединяват към вече присъстващите в колекцията серии рисунки на Недко Солаков (дарение колекция Герлен от 2012 г.) и две видеа на Красимир Терзиев (откупка 2009г.). Музеят притежава изчерпателна колекция от произведения на Кристо и Жан-Клод.

Успех за съвременното българско изкуство и българската художествената сцена

 Поздравяваме Rassim®-Красимир Кръстев, Иван Мудов и Правдолюб Иванов за това постижение, което е колкото общо за българската сцена, толкова и признание за тяхно творчество.

Поздравяваме дарителките – Елена Цвяткова, Веселина Сариева, Галерия Sarieva, Пловдив/София и Илинка Чергарова, галерия L.I.N.K. София, и им благодарим за отдадеността и подкрепата им за българското изкуство, която далеч надхвърля този проект.

Благодарим на хората, които ни помогнаха безкористно с цялостната логистика и поддържане на баланс в този толкова сложен контекст и в едно толкова продължително усилие.

Между тях бих искала да изкажа специална благодарност на Елена Тодорова – меценат и колекционер, чиито усилия да проправи пътека за българско изкуство в Тейт Модърн ме вдъхновиха за проекта с Помпиду.

Благодаря за неоценимата помощ на Михаил Заимов, Владимир Явашев и Надежда Келнова. За подкрепата на колегите от Фондация „Изкуство – Дела и документи“,  Swimming Pool и Кредо Бонум,.

В различните етапи на проекта се допитахме до много изкуствоведи, галеристи и специалисти, някои от тях имаха възможност да се срещнат с кураторите от Помпиду и да представят своята гледна точка, както и отделни автори. Благодарим за техния принос и професионална експертиза.

Благодарим на Мариус Величков и Стефан Кючуков и адвокатско дружество „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков“, които гарантираха юридическата страна на проекта.

Бихме искали да благодарим на Столична Община, които оцениха огромното усилие и смисъл, които стоят зад този пробив и подкрепиха някои от дейностите по проекта.